Cesja wierzytelności jest usługą świadczoną przez nabywcę
Nabycie wierzytelności należy traktować jako usługę ściągania długów świadczoną przez nabywającego wierzytelność i tym samym opodatkować ją VAT
Tak orzekł WSA w Poznaniu 18 sierpnia 2010 r. (I SA/ Po 282/ 10).
Spółka zawarła umowę, której przedmiotem było przejęcie przez nią długu. We wniosku o wydanie interpretacji przepisów pytała, czy nabycie wierzytelności podlega VAT. Jej zdaniem nie.
Organ podatkowy nie podzielił tego stanowiska i uznał, że przejęcie przez spółkę długu należy traktować dla celów VAT jako usługę ściągania długów lub faktoring, które zgodnie pkt 5 poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy o VAT są usługami wyłączonymi ze zwolnienia z VAT obejmującego usługi pośrednictwa finansowego i podlegają opodatkowaniu.
Sprawa trafiła do WSA. W skardze spółka podniosła, że nabycie wierzytelności wskutek cesji nie może być uznane za usługę ściągania długów, ponieważ ściąganie długów polega na podejmowaniu czynności zmierzających do wyegzekwowania należności na rzecz wierzyciela, którym jest inny podmiot niż wykonawca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta