Złożona oferta wiąże pracodawcę, ale nie bezterminowo
Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron stanowi zwykle ugodowe zakończenie stosunku pracy. Niekiedy jednak powoduje ono problemy dotyczące ustalenia, czy do zawarcia tego porozumienia doszło i czy pracodawca był związany złożoną przez siebie ofertą rozwiązania umowy
Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron wymaga zgodnego oświadczenia woli obu stron umowy o pracę, decydujących się na zakończenie łączącej je umowy. Zatem na rozwiązanie umowy w drodze porozumienia stron zgodę muszą wyrazić obie strony stosunku pracy.
Nie wystarczy tu wyznaczenie terminu rozwiązania umowy przez pracodawcę bez akceptacji ze strony pracownika. Porozumienie stron może być zawarte w każdej formie, a więc także i ustnie. Jednak dla uniknięcia ewentualnych sporów najlepiej zawrzeć na piśmie. Tak sporządzone porozumienie daje bowiem pracodawcy, w razie ewentualnego sporu, łatwy dowód na wykazanie faktu oraz treści zawartego porozumienia.
W praktyce zawarcie porozumienia następuje zwykle poprzez złożenie przez pracodawcę pisemnej propozycji pracownikowi i wyrażeniu przez niego zgody. Tak też wskazywał Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 17 listopada 1997 r. (I PKN 349/97). Propozycja taka powinna wskazywać, że chodzi o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron oraz precyzować datę rozwiązania tej umowy.
Podpis lub inny sposób
Wystąpienie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta