Kiedy nie ma przychodu po podziale spółki
Nawet jeśli w wyniku podziału spółki przez wydzielenie wyodrębnionych zostaje kilka zorganizowanych części przedsiębiorstwa, nie powstaje przychód dla celów CIT
Tak orzekł WSA w Gdańsku 7 września 2010 r. (I SA/Gd 396/10).
Spółka przeniosła część swojego majątku na inną spółkę w ramach podziału przez wydzielenie na podstawie art. 529 § 1 ust. 4 kodeksu spółek handlowych. W ramach tej transakcji przeniesione zostały akcje i udziały w innych spółkach oraz część działalności spółki związana z wykonywaniem zadań nadzoru właścicielskiego.
We wniosku o interpretację przepisów podatkowych spółka pytała, czy zespół tych składników majątkowych podlegający przeniesieniu do spółki przejmującej jest zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa (zcp) w rozumieniu ustawy o CIT i czy operacja ta skutkować będzie powstaniem przychodu podatkowego dla spółki dzielonej na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT.
Organ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta