Można podnieść kwalifikacje pracowników i skorzystać na podatku
Pracodawcy często finansują szkolenia pracowników podnoszące ich wiedzę i umiejętności zawodowe. To pociąga za sobą także określone konsekwencje podatkowe
Każde przysporzenie majątkowe, za które w normalnych warunkach pracownik musiałby zapłacić z własnych środków, powinno być jego przychodem podlegającym opodatkowaniu. Nie w każdym jednak przypadku podatek zostanie naliczony, ponieważ ustawodawca część tego przychodu zwolnił z opodatkowania. Dotyczy to także podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników.
W świetle art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) wolna od podatku jest wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy i za czas urlopu szkoleniowego. Jeżeli więc warunki zwolnienia zostaną zachowane, pracownik nie zapłaci PIT od tego rodzaju świadczeń.
Musi być związek z wykonywaną pracą
Podstawowym warunkiem zwolnienia z opodatkowania jest wymóg przyznania świadczeń zgodnie z odrębnymi przepisami.
Kiedy nie ma przychoduSzkolenia niezbędne do rozpoczęcia pracy przez pracownika i w praktyce będące rodzajem przeszkolenia stanowiskowego, a nie podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, w ogóle nie są zaliczane do przychodów podatkowych.
Zasady szkoleń w przepisach prawa pracyPrzepisy dotyczące
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta