Zamiast płacić, wystaw na czas świadectwo
Zwalniasz pracownika? Dopilnuj, by ten dokument dostał w terminie. Pracodawca, który tego zaniedba, musi się liczyć z wypłatą odszkodowania. Zatrudniony, który na skutek zwłoki poniósł szkodę, ma do tych pieniędzy pełne prawo
Kontynuując temat odszkodowań pracowniczych, opisujemy dziś kolejne, tym razem związane z wydaniem świadectwa pracy. Dokument ten wydajemy w związku z rozwiązaniem bądź wygaśnięciem stosunku pracy, uwzględniając w nim:
- okres i rodzaj wykonywanej pracy,
- zajmowane stanowisko,
- tryb rozwiązania umowy o pracę,
- informacje dotyczące uprawnień pracowniczych i z ubezpieczenia społecznego oraz
- informacje o zajęciu wynagrodzenia i dodatkowo na żądanie pracownika informacje dotyczące wysokości i składników jego wynagrodzenia.
Takie są ogóle zasady, o których mówi art. 97 k.p. Inne, bardziej szczegółowe, informacje zawiera rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (DzU nr 60, poz. 282 ze zm.).
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta