Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Komitet VAT interpretuje unijne reguły opodatkowania usług

04 października 2010 | Dobra firma | Władysław Varga

Od 1 stycznia 2010 r. w Polsce, podobnie jak w całej Unii Europejskiej, obowiązują nowe reguły opodatkowania usług transgranicznych. Budzą jednak pewne wątpliwości. Wciąż nie ma unijnego rozporządzenia, które miało doprecyzować kontrowersyjne kwestie, są jednak wyjaśnienia unijnego Komitetu VAT, które mogą być pomocne przy interpretacji nowych przepisów

Nowe zasady ustalania miejsca opodatkowania usług wprowadzone w ustawie o VAT zostały przyjęte przez podatników z dużym uznaniem. Zastąpienie poprzednio obowiązujących skomplikowanych reguł – uzależniających opodatkowanie od rodzaju usługi, kraju, który przyznał numer VAT, miejsca siedziby kontrahenta lub fizycznego miejsca wykonania usługi – nowymi, prostszymi przepisami zostało ocenione pozytywnie.

Znacznie mniejsza niż poprzednio liczba wyjątków od reguły ogólnej, w dodatku znajdujących zastosowanie w relatywnie rzadkich sytuacjach, niewątpliwie ułatwiła podatnikom rozliczanie VAT od usług transgranicznych.

Nie wszystkie zagadnienia jednak uregulowano precyzyjnie i pewne wątpliwości pozostały. Spore kontrowersje budzi np. pojęcie stałego miejsca prowadzenia działalności czy kwestia opodatkowania usług magazynowych.

Polscy podatnicy mogą uzyskać wyjaśnienie w postaci indywidualnej interpretacji przepisów wydawanej przez ministra finansów (a właściwie przez poszczególnych dyrektorów izb skarbowych w jego imieniu). Jej uzyskanie trwa jednak dość długo, a z instytucji interpretacji ogólnych, wyjaśniających przepisy wszystkim podatnikom, minister finansów korzysta sporadycznie.

Na szczęście jednak na tym możliwości uzyskania wyjaśnień podatkowych się nie wyczerpują. W sukurs przychodzi unijny Komitet VAT, wydający ogólne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8743

Spis treści
Zamów abonament