Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jazda na dopalaczach

09 października 2010 | Prawo | Andrzej Skowron
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Fotorzepa

Test w postaci przejścia po linii prostej stanowi taki sam dowód jak wynik ekspertyzy kryminalistycznej – podkreśla sędzia Sądu Rejonowego w Tarnowie

Problem ścigania osób, które kierują pojazdami w stanie uniemożliwiającym bezpieczną jazdę, od lat jest przedmiotem mojego szczególnego zainteresowania, dlatego zabieram głos w dyskusji na temat walki z tak zwanymi dopalaczami. Nie trzeba wszak przekonywać, że osoba, która podczas powiedzmy zabawy w dyskotece zechce poprawić sobie humor, a następnie wsiądzie do samochodu, aby wrócić do domu, może zagrażać innym uczestnikom ruchu.

Zasada “zero tolerancji”

Napisałem “może”, ponieważ to, czy zażyty specyfik wpływa na bezpieczną jazdę, jest pytaniem, z jakim musi się zmierzyć ustawodawca, zamierzając wprowadzić przepisy penalizujące prowadzenie pojazdów nie tylko po zażyciu wspomnianych dopalaczy, ale także wszelkich innych substancji działających depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy (OUN).

Nie wdając się w zbędne w tym miejscu rozważania na temat istniejących na świecie rozwiązań legislacyjnych, należy powiedzieć, że jeżeli chodzi o ściganie osób kierujących pojazdami po użyciu substancji określanych zbiorczą nazwą narkotyki, w większości państw Europy obowiązuje zasada “zero tolerancji”. Uzasadnieniem wprowadzenia tak rygorystycznych przepisów jest z jednej strony przekonanie, że osoby, które – niezależnie od ilości – zażywały substancje psychoaktywne, nie powinny uczestniczyć w ruchu drogowym ze względu na potencjalne niebezpieczeństwo,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8748

Spis treści
Zamów abonament