Fundusz alimentacyjny: nieprawidłowa praktyka urzędów
Z alimentacyjnym wyrokiem NSA powinni zapoznać się ci, którzy decydują o wypłacie świadczeń z funduszu alimentacyjnego – pisze doktor nauk prawnych, referendarz sądowy w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi
Z godnie z art. 2 pkt 7 lit d) ustawy z 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (DzU z 2009 r. nr 1, poz. 7 ze zm.) “nienależnie pobranym świadczeniem jest świadczenie z funduszu alimentacyjnego wypłacone w przypadku, gdy osoba uprawniona w okresie ich pobierania otrzymała alimenty”.
Praktyka organów gmin (wójtów, burmistrzów, prezydentów miast) – orzekających w I instancji – oraz samorządowych kolegiów odwoławczych (organy II instancji) jest w tym wypadku bardzo rygorystyczna. Trudno nie odnieść wrażenia, że nie biorą one pod uwagę społecznego aspektu zagadnienia. Na pewno natomiast nie interpretują przepisów w zgodzie z zasadą sprawiedliwości społecznej, nie mając także na uwadze interesu osób pobierających świadczenia alimentacyjne.
Na podstawie wskazanego przepisu uznają one bowiem, że z nienależnymi świadczeniami mamy do czynienia zawsze wtedy, gdy osoba uprawniona do świadczeń z funduszu w okresie ich pobierania otrzymywała także alimenty, nawet zaległe za poprzednie okresy płatności, a nie za te, za które aktualnie fundusz wypłaca świadczenie. Istotny jest bowiem, jak podkreślają, sam fakt, iż strona w okresie, w którym otrzymuje świadczenie z funduszu, otrzymuje również alimenty. Nie ma więc żadnego znaczenia fakt, gdy dłużnik wyraźnie zaznacza, iż przysłana kwota oznacza zaległość alimentacyjną za wskazany...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta