Oezil świętuje w ciszy

09 października 2010 | Sport | Paweł Wilkowicz
Niemcy – Turcja 3:0. Wygwizdywany Mesut Oezil (z lewej) strzelił gola, Miroslav Klose – dwa

Łatwa wygrana Niemców z Turkami. Wstyd Serbii i Słowacji

Tacy jak on nigdy nie będą ani do końca swoi, ani obcy. Za każdym razem, gdy Mesut Oezil był przy piłce w meczu Niemcy – Turcja, na stadionie w Berlinie słychać było gwizdy. Tureccy kibice przynieśli transparenty wypominające Oezilowi, że wybrał grę nie dla tej ojczyzny, co trzeba, bili mu brawo, gdy podawał i strzelał niecelnie. Raz tylko byli cicho: gdy z bliska zdobył gola na 2: 0.

Niemcy głośno przyznali się do Oezila dopiero pod koniec pierwszej połowy, zaczęli skandować jego nazwisko, a po golu w 79. minucie zaśpiewali, że to jest piękne. Ale on akurat w tej chwili ich śpiewów nie potrzebował. Po golu się nie cieszył, był wzruszony jak Lukas Podolski w Klagenfurcie, gdy dwa razy strzelał Polsce.

Jeszcze niedawno Niemcy bali się grać z Turkami w Berlinie, mieście 200 tysięcy imigrantów znad Bosforu. W piątek okazało się, że strach był niepotrzebny. Na ulicach stolicy trwała wspólna zabawa, na trybunach Turcy mieli przewagę, ale poza gwizdami było spokojnie, w loży honorowej obok kanclerz Angeli Merkel usiadł premier Recep Tayyip Erdogan. A na boisku Niemcy okazali się dużo lepsi od Turków.

– Graliśmy właściwie na wyjeździe, tym cenniejsze jest zwycięstwo – mówił trener...