Łęczyca stolicą Polski
Średniowieczne belki, pierścienie i rycerskie ostrogi odkopują łódzcy badacze w grodzisku nad Bzurą
Obwód wału łęczyckiego grodu wynosi 360 metrów. Znalezienie jedynej wiodącej do niego bramy, szerokości 2,2 m, to ogromny sukces, pierwsze takie odkrycie w polskiej archeologii. Badaniami kieruje prof. Ryszard Grygiel z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.
Gród, tzw. Tum, od 1938 roku jest własnością łódzkiego muzeum, został wykupiony od okolicznych rolników za 500 dolarów. Archeolodzy wielokrotnie rozkopywali grodzisko, ale dopiero tegoroczne badania, na bardzo dużą skalę, ujawniły znaczenie tej warowni w okresie formowania państwa polskiego. – Dziś to najlepiej przebadane grodzisko w Polsce, majdan prawie cały, wały w czterech miejscach – wyjaśnia prof. Grygiel.
Dla rycerzy
Początki grodu sięgają X wieku. Gdy warownia powstawała, leżała bezpośrednio nad rzeką Bzurą, była wyspą wśród moczarów i trzęsawisk, na przecięciu szlaków handlowych z Małopolski na Pomorze i Mazowsze. Uchodziła za niezdobytą. Po tegorocznych wykopaliskach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta