Od Zatoki Ryskiej po Kamieniec Podolski
Wojna polsko-sowiecka 1919 – 1920, wyjąwszy dramatyczny moment, gdy w sierpniu 1920 roku Armia Czerwona doszła – po własną zgubę – nad Wisłę, toczyła się na Kresach.
Na rozległych przestrzeniach od Zatoki Ryskiej po Kamieniec Podolski rozstrzygały się losy odrodzonego państwa polskiego – jego niepodległość i granice wschodnie. To tam wreszcie decydowało się, czy rewolucja bolszewicka rozleje się po Europie.
Powodem wojny jest konflikt ideologii, interesów i aspiracji terytorialnych obu stron. W obliczu klęski Niemiec i Austro-Węgier Armia Czerwona w listopadzie 1918 roku rusza na zachód, aby zająć obszary wchodzące do niedawna w skład imperium Romanowów. Z kolei Polacy, zwłaszcza ci pochodzący z Kresów, pragną odbudować Rzeczpospolitą w granicach zbliżonych do przedrozbiorowych. Na ziemiach dawnego Wielkiego Księstwa Litewskiego tworzą się ośrodki polskiej administracji i oddziały samoobrony.
Areną walk na początku stycznia 1919 roku staje się Wilno, skąd bolszewicy wypierają polską samoobronę. W połowie lutego oddziały Wojska Polskiego ścierają się z Armią Czerwoną koło Mostów na Białorusi. W następnych tygodniach formuje się front. W 1919 roku to Polacy maja inicjatywę. Korzystając z tego, że przeciwnik jest zaabsorbowany na frontach rosyjskiej wojny domowej, docierają na północy aż do Dźwiny i Berezyny, a na południu do Winnicy i Kamieńca Podolskiego. Potem Piłsudski wstrzymuje ofensywę – nie zamierza wspierać przeciwko bolszewikom białogwardzistów gen. Denikina, skoro ten nie chce oddać Polakom więcej niż dawny Prywiśliński...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta