Orda na kwietnym stepie
Wzdłuż grzbietu Miodoborów, pasma wzniesień ciągnących się na długości prawie 200 km od Zbaraża po Kamieniec Podolski, biegnie ocieniona szpalerami dębów stara polna droga, której koleiny w wielu miejscach zarasta już trawa.
Ten średniowieczny trakt prowadzący zboczami wzgórz przykrytych kobiercem „kwietnego stepu” lub gubiący się w głębi górskich lasów to słynny Szlak Tatarski. Tędy właśnie wiodła droga mongolskich czambułów podczas wypraw po jasyr i łupy na Podole.
Wznoszący się nad podolskimi wyżynami górski wał szerokości 5 – 10 km to dawna rafa koralowa, która powstała ok. 20 mln lat temu na dnie ciepłego Morza Sarmackiego. Skruszone erozją wapienne ostańce na wierzchołkach wzgórz przypominają fantastyczne ruiny rycerskich warowni, a zwaliska wapiennych skał – opuszczone przed wiekami miasta. Dziurawe Skały, półkolisty skalny grzebień w pobliżu wsi Okno, podobny jest z kolei do ogromnej wyszczerbionej korony.
Oknami, czyli wiknynami, zwano liczne tu niegdyś źródła krasowe, zagłębienia w wapiennych skałach, gdzie bijąca z podziemi woda nigdy nie zamarza. Dziś pozostały jedynie dwa – Bezdna i Sine, o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta