Sposoby płacenia podatku
Wynajmujący mają do wyboru rozliczenie według skali albo 8,5-procentowy ryczałt
Która forma rozliczenia jest bardziej opłacalna? Wszystko zależy od tego, jakie koszty ponosi wynajmujący i ile czasu chce poświęcić na rozliczenie.
Do podstawowych zalet ryczałtu należy jego prostota oraz niska stawka. Od początku 2010 r. stał on się zdecydowanie bardziej korzystny niż kiedykolwiek wcześniej. To dlatego, że obowiązuje tylko jedna stawka 8,5 proc., niezależnie od tego, jak wysokie mamy zyski. Tymczasem jeszcze w 2009 r. po przekroczeniu progu 4 tys. euro, trzeba było płacić 20 proc.
Zalety i wady
Ważne jest też to, że nie trzeba prowadzić ewidencji przychodów. Wystarczy, że ich wysokość wynika z pisemnej umowy. Główną wadą jest brak możliwości odliczenia kosztów, gdyż ryczałt płaci się od przychodu. Można więc polecić go wszystkim tym, którzy nie ponoszą zbyt dużych wydatków na mieszkanie.
Przykład: Pani Katarzyna dostała mieszkanie od rodziców w darowiźnie. Lokal jest w bardzo dobrym stanie, gdyż dwa lata temu przeszedł generalny remont, i nie wymaga specjalnych inwestycji. Zdecydowała się więc na opodatkowanie ryczałtem. Z umowy najmu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta