Prawo do poufności zawodowej
Prawo do poufności zawodowej przysługuje wyłącznie prawnikom zatrudnionym w kancelariach. Z takim poglądem wspólnotowego Trybunału polemizuje radca prawny
Europejski Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu w wyroku z 14 września (sprawa AKZO Nobel Chemicals Ltd vs Komisja Europejska C- 550/07 P) wreszcie zajął dawno oczekiwane stanowisko w sprawie przysługiwania prawa do tajemnicy zawodowej prawnikom zatrudnionym przez przedsiębiorstwa. Niestety, wyrok głęboko rozczarowuje.
Co do zasady stwierdził bowiem, że prawo do poufności zawodowej (legal professional privilege; dalej: LPP) dotyczy wyłącznie prawników zatrudnionych w kancelariach. Tymczasem powinno ono przysługiwać wszystkim prawnikom niezależnie od rodzaju formalno-prawnych relacji łączących ich z klientem.
Nie można zgodzić się z oceną Trybunału, że prawnicy świadczący usługi prawne na podstawie umowy o pracę w przeciwieństwie do ich kolegów z kancelarii zewnętrznych są niezdolni do obiektywnej i niezależnej oceny prawnej działań swojego klienta, co wynika z natury relacji łączącej ich z pracodawcą.
Istotne aspekty
Przy analizie tego wyroku trzeba pamiętać co najmniej o trzech istotnych aspektach.
Po pierwsze – instytucja LPP to pojęcie pochodzące z anglosaskiej kultury prawnej odbiegające zakresem przedmiotowym i podmiotowym od polskiej tajemnicy kontaktów między klientem a adwokatem czy radcą prawnym.
U nas tajemnica zawodowa obejmuje tylko adwokatów, radców prawnych, ich współpracowników i personel pomocniczy przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta