Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy wydatki na fuzję spółek można zaliczyć do kosztów

14 października 2010 | Dobra firma | Jowita Pustuł Agnieszka Zaucha

Połączenie spółek jest procesem dość kosztownym. Zwykle wiąże się z poniesieniem wydatków na doradztwo strategiczne, prawne i podatkowe, wykonanie analiz finansowych, opłaty notarialne, sądowe itp. Czy są one kosztami uzyskania przychodów?

Organy podatkowe uzależniają to od odpowiedzi na pytanie, czy połączeniu spółek towarzyszy podwyższenie kapitału zakładowego spółki przejmującej. Ich zdaniem jeśli tak, to nie ma możliwości uznania za koszty podatkowe wydatków poniesionych w związku z operacją łączenia.

Kontrowersyjne wyroki NSA

Z analizy interpretacji podatkowych wynika, że na takie stanowisko organów podatkowych wpłynęły wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego dotyczące kosztów związanych z podwyższeniem kapitału zakładowego. W kilku ostatnio wydanych wyrokach NSA, w naszej opinii błędnie, uznał, że wydatki takie nie są kosztem uzyskania przychodów (np. wyroki: z 28 lipca 2010 r., II FSK 437/09, z 26 listopada 2009 r., II FSK 1016/08, z 4 czerwca 2009 r., I FSK 606/09, z 26 lutego 2009 r., II FSK 1753/07).

Zdaniem NSA z art. 7 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) wynika, że do kosztów takich nie mogą być zaliczone koszty związane z osiągnięciem przychodów nieuznawanych za przychody podatkowe.

Skoro w art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o CIT uznano, że do przychodów podatkowych nie zalicza się przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego, to – zdaniem NSA – kosztem podatkowym nie mogą być koszty poniesione w związku z utworzeniem lub powiększeniem kapitału zakładowego.

Być może...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8752

Spis treści
Zamów abonament