Raport o zjadanej planecie
Pochłaniamy o połowę więcej dóbr, niż mamy do dyspozycji. Przez 40 lat ubyło nam 30 proc. gatunków zwierząt
„Living Planet Report” jest bilansem zasobów naturalnych Ziemi przygotowywanym co dwa lata przez organizację ekologiczną WWF.
Jego tegoroczny wydźwięk nie daje powodów do zadowolenia. Wynika z niego, że jeśli konsumpcja na świecie utrzyma się na dotychczasowym poziomie, za 40 lat będziemy potrzebowali prawie trzech kul ziemskich, żeby zaspokoić nasze potrzeby. Wedle prognoz do wykarmienia będzie wówczas już 9 miliardów ludzi.
Bobry górą!
To już ósmy tego typu raport przygotowany we współpracy z Zoological Society of London i Global Footprint Network. Zawiera najnowsze dane dotyczące losów populacji ponad 2500 gatunków zwierząt. Pokazuje, w jaki sposób nasz apetyt na surowce naturalne wpływa na ich kondycję i na środowisko życia. A wpływa niszczycielsko, odbierając zwierzętom coraz więcej przestrzeni życiowej i możliwości wyżywienia.
Dzieje się to tym szybciej, im bardziej rośnie liczba ludzi na świecie. Wedle raportu w ciągu ostatnich 40 lat bioróżnorodność, określana wskaźnikiem żyjącej planety (Living Planet Index), zmniejszyła się aż o jedną trzecią, a to oznacza, że od 1970 roku na świecie wyginęło 30 proc. kręgowców.
Najbardziej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta