Wszyscy mają więcej niż wpłacili
Najwięcej zarobili klienci Polsatu i ING. To efekt dobrych wyników inwestycyjnych i niewygórowanych opłat
Stan hipotetycznego konta emerytalnego lepiej niż zwykła zmiana wartości jednostki rozrachunkowej (na nią przeliczane są składki wpłacane przez klientów) może określić, ile zarabiają dla nas fundusze emerytalne. W stanie rachunku są bowiem uwzględnione opłaty, jakie pobierają fundusze.
I nie chodzi tu tylko o wysokość opłaty za zarządzanie, pomniejszającej wartość jednostek, ale także o opłatę od składki. Jest ona odejmowana od pieniędzy, które są przekazywane z ZUS do OFE i dalej inwestowane.
Oczywiście, w największym stopniu o wysokości przyszłej emerytury decydują wyniki inwestycyjne, ale wpływ opłat też jest znaczący.
W tej części naszego rankingu każdy fundusz mógł otrzymać maksymalnie 30 punktów.
Firma Analizy Online, która zrobiła dla nas wyliczenia stanu hipotetycznego konta, przyjęła, że w okresie od końca sierpnia 1999 r. do września 2010 r., na konto w każdym funduszu wpływało co miesiąc 100 zł (indeksowane miesięczną zmianą wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw). Liczba jednostek, jaką uczestnik zgromadził w całym okresie inwestycji, została pomnożona przez wycenę jednostki rozrachunkowej na koniec września 2010 r.
W badanym okresie na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta