Pracownik musi być na bieżąco z bezpieczeństwem i higieną pracy
Pracodawca nie uniknie odpowiedzialności, gdy łamie przepisy lub zasady bezpieczeństwa i higieny pracy. A grozi za to nawet 30 tys. zł grzywny. Jako odpowiedzialny za przestrzeganie takiego ładu w zakładzie dba o właściwy poziom wiedzy i zapewnia załodze odpowiednie przeszkolenie
Zatrudnienie pracownika oznacza dla szefa nowe obowiązki i konieczność właściwego przygotowania go do zajęć. Nie chodzi jedynie o stronę merytoryczną, ale także o wymogi formalne. Te zaś wiążą się ze znajomością przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
Przed podjęciem zadań
Za przyswojenie takiej wiedzy przez podwładnego odpowiada pracodawca. Ponadto szkolenia BHP są przeprowadzane na jego koszt i powinny odbywać się w czasie pracy. Jeśli więc szef wyznaczy termin kursu po godzinach, jego czas będzie stanowił pracę w nadgodzinach, za którą oprócz normalnego wynagrodzenia podwładnemu przysługuje też odpowiedni dodatek.
Art. 237 k.p. wskazuje, że nie wolno dopuścić do pracy, do której wykonywania pracownik nie ma wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bhp. Takie szkolenie musi więc przejść przed dopuszczeniem do pracy.
Wyjątek dotyczy jedynie podjęcia pracy na rzecz tego samego pracodawcy i na tym samym stanowisku, które zajmował bezpośrednio przed zawarciem kolejnego angażu pracowniczego (podobnie jak przy badaniach lekarskich – patrz ramka).
Kursów bez liku
Szkolenia BHP dzielą się na wstępne i okresowe. Te pierwsze obejmują instruktaż ogólny i pozwalają pracownikowi zapoznać się z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta