Działo bez lontu
Ówczesne okręty wojenne dzie-lono na cztery do sześciu klas/rang, biorąc pod uwagę zdolność bojową, którą określano na podstawie ilości pokładów artyleryjskich, liczby dział i ich wagomiaru.
W Anglii istniało sześć rang okrętów, we Francji pięć, w Hiszpanii i Holandii cztery. Najcięższymi armatami stosowanymi na przełomie XVIII i XIX wieku w Royal Navy były 42-funtówki, do najlżejszych należały 1-funtowe działka relingowe. 42-funtowe armaty nie były używane w dużej liczbie (w zasadzie tylko na okrętach pierwszej klasy), najliczniej stosowanym ciężkim działem była 32-funtówka. Na pokładach znajdowały się ponadto 24-, 18-, 12-, 9-, 6-, 4- i 3-funtowe armaty, przy czym 12-funtówki i lżejsze wagomiary stosowano często jako tzw. działa pościgowe; umieszczano je na dziobie okrętu w celu ostrzeliwania uchodzącego przeciwnika i doprowadzenia do zniszczenia steru, dzięki czemu pozbawiano go możliwości manewrowych.
Armaty o tym samym kalibrze różniły się między sobą długością lufy i wagą. Poza armatami stosowano moździerze, a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta