Przepisy chronią nasze wspomnienie po zmarłych
Kult pamięci tych, którzy odeszli, jest dobrem osobistym żyjących
Prawo chroni całą sferę uczuciową związaną z kultem zmarłego. Składa się na nią nie tylko prawo do urządzenia grobu, postawienia nagrobka, odwiedzania grobu, modlitwy przy nim i kontemplacji, ale także ochrona dobrego imienia zmarłego.
Kult pamięci zmarłych należy do dóbr osobistych chronionych w art. 23 i 24 kodeksu cywilnego. Jeśli bliscy uznają, że pamięć zmarłego jest szargana, mogą otrzymać wsparcie wymiaru sprawiedliwości. Podstawą jest tu jednak wzgląd nie na zmarłego, ale na odczucia jego żyjących bliskich.
Prawo do pochówku
Sprawy o ochronę dóbr osobistych powstałe na tle takich sytuacji docierają do sądów rzadko. Większość związana jest z samym prawem do urządzenia grobu, ochroną , ale też jego zmiany i przeniesienia zmarłego na inne miejsce. Te uprawnienia są czymś zupełnie innym niż prawo do grobu jako rzeczy mającej określoną wartość materialną. Ten, kto sfinansował budowę grobu, może nim swobodnie dysponować, także sprzedać prawo do pierwszego w nim pochówku....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta