Czas wielkiego długu
Skoro sensem życia jest wygoda, nie ma powodu myśleć o przyszłych pokoleniach. Tym bardziej że w większości nie będą to własne dzieci, ale imigranci, którym nie ma powodu zostawiać oszczędności ani nie zostawiać długów
Książka Jacques’a Attalego „Zachód 10 lat przed totalnym bankructwem?”, wydana niedawno także w Polsce, jest raczej wydarzeniem niż książką. Ostrzeżmy potencjalnych czytelników: kto zna autora z innych jego dzieł, choćby z „Żydzi, świat, pieniądze”, nie obroni się przed rozczarowaniem.
Rzecz jest wyraźnie, autor zresztą tego nie ukrywa, napisana w pośpiechu. Były doradca prezydenta Mitterranda i przedstawiciel Francji na szczytach G7, współzałożyciel i pierwszy prezes Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, prominentny ekspert ważnych międzynarodowych gremiów i organizacji postanowił po kryzysie greckim zrobić coś, co wstrząśnie opinią publiczną i zwróci jej uwagę na problem dławiącego Zachód zadłużenia. Co otworzy dyskusję, jak uniknąć możliwej, a, prawdę mówiąc, coraz bardziej pewnej katastrofy.
Skorzystajmy z tego zaproszenia, traktując głos Attalego jako wypowiedź wygłoszoną – do czego wszak w swojej karierze przywykł – w imieniu istotnej części europejskiej elity. Nie jest przy tym konieczne zbyt szczegółowe streszczanie czy recenzowanie książki, z założenia stworzonej jako wehikuł do szerokiego spopularyzowania kilku głównych tez. Dość stwierdzić, że wypełniające znaczną część jej objętości streszczenie historii długu publicznego oraz objaśnienia, czym jest i jakie skutki ekonomiczne powoduje zadłużenie państwa, zainteresowany czytelnik może znaleźć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta