Gorączka złota i zabytków
Polscy naukowcy trafili do Ofiru – biblijnej złotonośnej krainy, której dotąd nikt nie zdołał zlokalizować
„Nabudował też Salomon okrętów w Asjongaber, który jest blisko Ailat, na brzegu Morza Czerwonego, w ziemi Idumejskiej. I posłał Hiram na owych okrętach sługi swe, mężów żeglarskich i morza świadomych, ze sługami Salomonowymi. Gdy przypłynęli do Ofiru, nabrali tam złota czterysta dwadzieścia talentów i przywieźli do króla Salomona” (1 księga Królewska, 9: 26-28).
Na Pustyni Nubijskiej w Sudanie wybuchła gorączka złota. Według szacunków sudańskiego Ministerstwa Kopalnictwa w przyszłym roku 200 tys. mężczyzn wykruszy i wypłucze ze skał około 50 ton złota. To niewiele w skali globalnej, ale straty archeologiczne będą ogromne i niepowetowane, ponieważ poszukiwacze rozkopują, równają z ziemią wszystko. Przemierzają tereny, na których występują skały złotonośne, z wykrywaczami metali i wszędzie tam, gdzie wykrywacz coś wskaże, niszczą wszystko, między innymi cmentarzyska z epoki brązu i żelaza. Dlaczego? Ponieważ na tych terenach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta