Liczymy ekwiwalent dla niepełnoetatowca
Pieniądze za niewykorzystany urlop dla osoby, która pracowała w częściowym wymiarze, szacujemy tak samo, jakby była zatrudniona w całym. Różnica to wielkość przyjmowanego współczynnika
Jak powinniśmy postępować? Według wskazań rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 2, poz. 14 ze zm.; dalej rozporządzenie urlopowe). A więc po kolei.
KROK 1. Określamy podstawę
Przy ustalaniu ekwiwalentu za urlop uwzględniamy składniki wynagrodzenia określone
w stawce miesięcznej w stałej wysokości oraz składniki zmienne. Te pierwsze wliczamy w wysokości należnej w miesiącu nabycia prawa do tego ekwiwalentu. Natomiast wynagrodzenie zmienne przysługujące pracownikowi za okresy nie dłuższe niż jeden miesiąc – co do zasady – przyjmujemy w średniej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie trzech miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu.
Jeżeli podwładny nie przepracował pełnych trzech miesięcy, wynagrodzenie, które faktycznie zostało mu wypłacone w tym okresie, dzielimy przez liczbę dni pracy, za które przysługiwało to wynagrodzenie, a otrzymany wynik mnożymy przez liczbę dni, jakie pracownik przepracowałby w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta