Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wyjść z zaklętego kręgu biedy

16 listopada 2010 | Publicystyka, Opinie | Krzysztof Rybiński
autor zdjęcia: Szymon Łaszewski
źródło: Fotorzepa

Potrzebne są działania zachęcające mieszkańców wsi do scalania gospodarstw lub do przenoszenia się do miast, gdzie można podjąć lepiej płatną pracę w usługach czy przemyśle. Temu może służyć reforma KRUS – pisze ekonomista

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego oznacza koniec impasu w sprawie KRUS. Rząd dostał 15 miesięcy na zmianę prawa, które pozwala bogatym rolnikom i pseudorolnikom na hektarze piachu osiągającym dochody z innej działalności otrzymywać dopłaty do składek na ubezpieczenia zdrowotne. Trybunał uznał, że obecne prawo jest sprzeczne z zasadą sprawiedliwości społecznej zapisaną w konstytucji.

Rolnik na hektarze piachu

Uważam, że sprawiedliwość społeczna ma tyle wspólnego ze sprawiedliwością co demokracja socjalistyczna z demokracją albo krzesło elektryczne z krzesłem. W polskim wydaniu sprawiedliwość społeczna oznacza przetarg silnych grup interesów i zaspokojenie ich potrzeb kosztem podatników.

Do tej pory rolnicy byli na tyle silną grupą interesów, że nie dało się ruszyć ich dawnych przywilejów, mimo że dostali nowe, czyli dopłaty bezpośrednie w ramach wspólnej polityki rolnej.

Ale teraz jest wyrok Trybunału i politycy nie mają wyjścia, muszą pozbawić bogatych rolników przywilejów, zwalając winę polityczną za te decyzje na Trybunał.

Skoro reformy KRUS się zaczną, warto się zastanowić, jaki będzie ich skutek w zależności od sposobu ich przeprowadzenia. O tym traktuje artykuł jednego z najbardziej znanych rolników w Polsce, z tych na hektarze piachu, czyli...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8778

Spis treści
Zamów abonament