Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy wynalazek jest własnością firmy, a kiedy pracownika, który go wymyślił

16 listopada 2010 | Prawo i praktyka | Krzysztof Ciepliński

Przedsiębiorca powinien możliwie szczegółowo regulować kwestie związane z uprawnieniami do efektów pracy twórczej. Inaczej może się okazać, że nie będzie mu wolno czerpać z nich zysków

Działalność twórcza i innowacyjna jest w nierozerwalny sposób związana z pracownikami lub wykonawcami (osobą lub grupą osób fizycznych), które w ramach swoich obowiązków bądź przy okazji ich wykonywania doprowadzają do powstania efektów, które mogą być przedmiotem prawa autorskiego (utwory) lub praw wyłącznych własności przemysłowej (wynalazek, wzór użytkowy, wzór przemysłowy czy topografia układu scalonego).

Praca tych osób przekłada się na szczególne uprawnienia, jakie przysługują im do owoców własnej pracy twórczej. Nierzadko mogą one kolidować z prawami i interesami pracodawcy czy zleceniodawcy. Intencją przedsiębiorców jest bowiem uzyskanie jak najszerszych uprawnień do wszystkich wytworów pracy twórczej powstających w przedsiębiorstwie lub na ich zlecenie.

Tymczasem autorzy, z równie oczywistych względów, chcieliby zachować przynajmniej cząstkę uprawnień pozwalającą czerpać dalsze korzyści z tego, co stworzyli.

Za naruszenia trzeba płacić

Przedsiębiorca, który chce uniknąć ewentualnych sporów z twórcami, powinien stworzyć spójną wewnętrzną politykę innowacyjną, a także zawierać umowy, które jeszcze przed powstaniem określonych przedmiotów uregulują wzajemne uprawnienia względem utworów, wynalazków itp....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8778

Spis treści
Zamów abonament