Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pieniądze od inwestorów na bardziej ryzykowne projekty

16 listopada 2010 | Prawo i praktyka | kinga żelazek
źródło: Fotorzepa

Pozyskanie środków z emisji papierów dłużnych jest droższe od kredytu. Za to firma sama ustala reguły gry. Decyduje o czasie emisji, wysokości odsetek, harmonogramie spłat

Na pozyskanie kapitału poprzez emisję obligacji decydują się przedsiębiorcy, którzy nie otrzymali kredytu w banku lub potrzebują dodatkowego źródła pieniędzy na rozwój działalności.

Emisje obligacji korporacyjnych organizują domy i biura maklerskie należące m.in. do takich banków, jak: Pekao SA, BRE Bank, Bank Handlowy, Bank Millennium, Raiffeisen Bank. Coraz mocniej swoją obecność na tym rynku zaznaczają też prywatne domy maklerskie: DI Investors, NWAI DM, Copernicus Securities czy DM IDM SA.

Podejmują się one przygotowania również mniejszych emisji, nawet w wysokości kilku milionów złotych. Podmioty te pomagają również sprzedać obligacje funduszom inwestycyjnym, emerytalnym, firmom ubezpieczeniowym oraz prywatnym inwestorom. Banki, które organizują duże emisje, często same je częściowo obejmują.

Czas przygotowania emisji zależy od jej wielkości, stopnia skomplikowania całego procesu oraz od rodzaju zabezpieczeń. Może być tak, że zorganizowanie emisji i uplasowanie obligacji na rynku zajmie dwa tygodnie. Natomiast w przypadku dużej emisji publicznej może to trwać nawet kilka miesięcy.

Na wkład własny lub zakup ziemi

Środki z emisji obligacji mogą być przeznaczone na dowolny cel. Nierzadko przedsiębiorcy decydują się na ten sposób finansowania wówczas, kiedy planują przejęcia albo gdy banki nie chcą udzielić im...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8778

Spis treści
Zamów abonament