Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Firmy za rzadko wykazują zobowiązania warunkowe

25 marca 2011 | Prawo i praktyka | Konrad Piłat

Różnica między rezerwami a zobowiązaniami warunkowymi polega na różnym prawdopodobieństwie, że firma w przyszłości będzie musiała zapłacić np. z tytułu udzielenia poręczenia kredytu

Ustalenie wysokości każdej rezerwy musi być oparte na obiektywnych przesłankach – mówi Ewa Jakubczyk-Cały, biegły rewident, prezes zarządu PKF Consult

-  Przy sporządzaniu sprawozdania finansowego często pojawia się pytanie, czy w związku z ciążącym na firmie ryzykiem powinna ona utworzyć rezerwy lub wykazać zobowiązania warunkowe? Czym różnią się te dwa pojęcia?

Odpowiada Ewa Jakubczyk-Cały:

Z ustawy o rachunkowości wynika, że rezerwy to zobowiązania, których termin wymagalności lub kwota nie są pewne. Natomiast przez zobowiązania warunkowe rozumie się obowiązek wykonania świadczeń, których powstanie jest uzależnione od zaistnienia określonych zdarzeń.

W praktyce różnica między tymi dwoma kategoriami polega na różnym prawdopodobieństwie, że firma w przyszłości będzie musiała zapłacić np. zobowiązanie wynikające z poręczenia kredytu.

Jego ocena nie zawsze jest łatwa. Dlatego zdarza się, że jest to drażliwy temat w rozmowach między biegłym rewidentem a zarządem, radą nadzorczą i komitetem audytu. Biorąc pod uwagę wizerunek firmy, w sprawozdaniu wykazanie zobowiązań warunkowych jest  znacznie korzystniejsze.

Nie wpływają one bowiem na bilans i rachunek zysków i strat. Są jedynie wymienione w informacji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8886

Spis treści

Turystyka

Zamów abonament