Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

A serce jest gratis

25 marca 2011 | Caritas | Alicja Wysocka
Zakład Opiekuńczo-Leczniczy z wdzięcznością przyjmie Twoje wsparcie Przekaż 1% swojego podatku na organizację pożytku publicznego  Caritas Archidiecezji Warszawskiej KRS 0000225750 wskazując w odpowiedniej  rubryce zeznania podatkowego „Zakład Opiekuńczo-Leczniczy” jako cel szczegółowy.
autor zdjęcia: Rafał Guz
źródło: Fotorzepa
Zakład Opiekuńczo-Leczniczy z wdzięcznością przyjmie Twoje wsparcie Przekaż 1% swojego podatku na organizację pożytku publicznego Caritas Archidiecezji Warszawskiej KRS 0000225750 wskazując w odpowiedniej rubryce zeznania podatkowego „Zakład Opiekuńczo-Leczniczy” jako cel szczegółowy.

Nie mamy recepty na długowieczność ani na wspaniałe życie. Ale dołożymy wszelkich starań, żeby pacjent jak najdłużej był z nami – deklarują pracownicy Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego Caritas Archidiecezji Warszawskiej.

Kobieta siedzi na wózku – nieruchoma, jakby nieobecna. Mężczyzna delikatnie smaruje jej twarz. Wchodzącym do pokoju wyjaśnia: „Nakładam oliwkę, żeby nawilżyć cerę". Po chwili dodaje tonem usprawiedliwienia: „Na co mi przyszło, staremu...? Mam już 86 lat, moja żona 82".

– Przyszło wypełnić miłość do końca, panie Zdzisławie – odpowiada dr Barbara Kołakowska, kierownik zakładu, specjalista medycyny paliatywnej i anestezjolog. Scen krzepiących, godnych uwiecznienia na taśmie filmowej czy malarskim płótnie widziała w zakładzie wiele. Podobnie jak scen odwrotnych, pełnych cierpienia w samotności, odchodzenia bez najbliższych. – Bo u nas, mimo chorób i starości, toczy się zwykłe życie – zapewnia.

Zakład Opiekuńczo-Leczniczy mieści się w historycznym budynku (przy Krakowskim Przedmieściu 62), który warszawiacy nazywają Res Sacra Miser, od wykutej na fasadzie budynku łacińskiej maksymy. To dawny pałac Kazanowskich, wpisany do rejestru zabytków. Ma 149 miejsc, dwa oddziały kobiece, jeden męski, hospicjum oraz oddział dla chorych w stanach wegetatywnych.

Fryzjer, manicure i francuska piosenka

Mam towarzyszyć pani kierownik w codziennym obchodzie, najpierw jednak kilka słów wprowadzenia.

– Sprawność naszych pacjentów jest bardzo mała. Większość nie potrafi samodzielnie jeść, umyć się, a nawet przemieścić z łóżka na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8886

Spis treści

Turystyka

Zamów abonament