Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Po rewolucji, przed sezonem

25 marca 2011 | Moje Podróże | Marta Dvořák
Al-Dżamm jest jedną z większych atrakcji wschodniego wybrzeża Tunezji
autor zdjęcia: Marta Dvořák
źródło: Fotorzepa
Al-Dżamm jest jedną z większych atrakcji wschodniego wybrzeża Tunezji
źródło: Rzeczpospolita
W porcie Al-Kantawi, w tunezyjskm kurorcie Susa, zimuje wiele europejskich jachtów
autor zdjęcia: Marta Dvořák
źródło: Fotorzepa
W porcie Al-Kantawi, w tunezyjskm kurorcie Susa, zimuje wiele europejskich jachtów

Według tunezyjskiego Ministerstwa Handlu i Turystyki liczba turystów odwiedzających ten kraj w styczniu i lutym była o 47 proc. mniejsza niż na początku ubiegłego roku. Mieszkańcy kurortów na wybrzeżu mają nadzieję nadrobić straty już w wakacje

Na mniejsze niż zwykle o tej porze roku zarobki skarżą się m.in. mieszkańcy trzeciego co do wielkości tunezyjskiego miasta Susy (Sousse), założonego w IX wieku p.n.e. przez Fenicjan. W mieście i okolicach roi się od hoteli, a w pobliskim porcie Al-Kantawi (Port El Kantaoui) zimuje wiele jachtów, głównie z Europy, bo Tunezja ma jedne z niższych opłat portowych.

Turystyczną atrakcją jest tutejsza medyna: stare miasto za murami obronnymi z ribatem – obronnym klasztorem, dawną siedzibą żołnierzy i islamskich mistyków, którzy od VII wieku bronili wybrzeża przed Berberami i chrześcijanami. Przy wąskich uliczkach mieszczą się sklepy ze skórą, złotem, pamiątkami – wszystko dla turystów. W hali targowej i na kramach kupują zaś głównie Tunezyjczycy – ubrania, żywność, przyprawy, tysiące drobiazgów.

Jest niedziela, w Tunezji dzień ustawowo wolny od pracy. Na dodatek 20 marca to święto narodowe – obchodzony od 1956 roku Dzień Niepodległości. Urzędy są zamknięte, ale w hali targowej w medynie panuje gwar i ruch. Na straganach i stoiskach sprzedawcy zachwalają świeże ryby, chleb, kolorowe warzywa, sezonowe owoce. – Kosztują tyle samo, co zazwyczaj, naprawdę nie ma powodu, żeby podwyższać ceny – mówi Chellduf, który w Susie handluje owocami i warzywami. – Nie sądzę, żeby w najbliższym czasie ceny miały wzrosnąć. Może nawet spadną, skoro nie musimy już utrzymywać...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8886

Spis treści

Turystyka

Zamów abonament