Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uzyskałeś ISO lub EMAS, zgłoś się po dofinansowanie

25 marca 2011 | Prawo i praktyka | Michał Kołtuniak

Przedsiębiorca z reguły musi złożyć wniosek o pomoc unijną, zanim rozpocznie realizację projektu. Inaczej jest w przypadku dotacji na wsparcie systemów zarządzania środowiskowego i ekoznaków

Występując o dotację unijną, firmy muszą przestrzegać zasady, zgodnie z którą najpierw należy wystąpić o pomoc, czyli złożyć wniosek, a dopiero później przystępować do pracy nad realizacją projektu. Często z pełnym ryzykiem, że wniosek nie zostanie uwzględniony  a przedsiębiorca nie otrzyma dotacji  lub otrzyma ją w niższej wysokości niż pierwotnie zakładana.

Wszystko dlatego że w Unii Europejskiej w stosunku do pomocy publicznej obowiązuje zasada tzw. efektu zachęty. Wstrzymując się z rozpoczęciem inwestycji do momentu złożenia wniosku o dotację, firma pokazuje, że bez takiego wsparcia projekt  nie byłby realizowany lub zostałby przeprowadzony w znacznie skromniejszej wersji.

W stosunku do dużych firm kryteria udowodnienia tego efektu są jeszcze surowsze. W większości przypadków, tam gdzie firmy walczą o unijną pomoc, zasada ta będzie w pełni obowiązywać. Są jednak wyjątki.

Chodzi o sytuacje, gdy wsparcie udzielane jest jako pomoc de minimis. Nie jest ona uznawana za pomoc publiczną w klasycznym rozumieniu i dlatego rządzi się innymi prawami. W szczególności może być przyznawana na projekty (inwestycje), które są w trakcie realizacji lub nawet już zakończone. Dla wsparcia de minimis nie ma bowiem obowiązku udowodnienia efektu zachęty.

Właśnie na takiej pomocy oparte jest udzielanie dotacji z działania 4.1 „Wsparcie systemów zarządzania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8886

Spis treści

Turystyka

Zamów abonament