Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polska wchodzi do grupy euro plus

25 marca 2011 | Eko+ | Jacek Saryusz-Wolski
autor zdjęcia: Mirosław Owczarek
źródło: Rzeczpospolita

Dzisiejszy szczyt unijny zostanie zapamiętany jako ważny krok w historii Unii Europejskiej. Na naszych oczach przeskakujemy do kolejnej fazy integracji gospodarczo-politycznej. Tworzy się gospodarcze Schengen z Polską w głównym nurcie

Szefowie państw i rządów Unii Europejskiej podpisali się wczoraj pod paktem dla euro plus, który wprowadza daleko idące zmiany ustrojowe w gospodarczej integracji Unii, pośrednio też i politycznej. Tym razem integracja następuje między innymi z obawy przed kryzysem. Gdyby nie kryzys, prawdopodobnie kraje członkowskie nie zdecydowałyby się na ten krok.

Ale odpowiedź w postaci paktu została udzielona poprawnie. Być może za wolno, być może za mało ambitnie, jednak potwierdzono tezę, że wobec postępującej integracji gospodarczej i zjawisk kryzysowych w niektórych krajach UE rozwiązaniem jest dalsze zacieśnianie współpracy i wspólna troska o dyscyplinę finansową.

Nieco myląca jest nazwa porozumienia. Jest to coś więcej niż pakt dla strefy euro. Kłopoty mają wybrane kraje, które, tak się akurat składa, mają wspólną walutę – Grecja, Irlandia, Portugalia, niektórzy mówią o Hiszpanii. Problem z długiem i deficytem nie wynika z tego, czy ma się taką czy inną walutę, tylko z braku dyscypliny finansów publicznych albo, jak w przypadku Irlandii, zapaści systemu bankowego.

W związku z tym samo euro nie jest zagrożone. Zagrożone są finanse kilku wybranych krajów, a w tle czai się obawa o efekt domina. Potrzeba dyscypliny ekonomicznej nie jest immanentnie związana z członkostwem w strefie euro, dotyczy wszystkich członków UE wzajemnie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8886

Spis treści

Turystyka

Zamów abonament