Kiedy w miejsce paragonu trzeba wystawić fakturę
Kupujący w sieciach sprzedaży detalicznej często dopiero po pewnym czasie zwracają się do sprzedawcy o wystawienie faktury VAT. Jak długo mogą z tym zwlekać? Czy w każdej sytuacji trzeba spełnić ich żądanie?
Problem dotyczy zwłaszcza dużych sieci handlowych, marketów budowlanych czy stacji benzynowych, w tym szczególnie samoobsługowych, gdzie duża skala sprzedaży i liczba klientów powoduje, że wystawienie faktury po upływie określonego czasu staje się dość kłopotliwe.
Na życzenie osoby fizycznej
W przypadku osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej sprawa wydaje się prostsza, zasadniczo sprzedaż tę dokumentuje się za pomocą paragonu fiskalnego, a faktura wystawiana jest na żądanie takiej osoby.
Organy podatkowe w większości zgadzają się, że sprzedawca jest zobowiązany do wystawienia faktury, jeżeli żądanie zostało przedstawione w ciągu trzech miesięcy od wydania towaru (zob. np. interpretacje Izby Skarbowej w Katowicach z 5 maja 2009 r., IBPP1/443-187/09/ EA, oraz Izby Skarbowej w Poznaniu z 5 lutego 2009 r., ILPP2/443-1069/08-2/AK).
Wynika to z art. 87 ordynacji podatkowej. Na jego podstawie, jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy prowadzący działalność gospodarczą, na żądanie kupującego, mają obowiązek dokumentowania sprzedaży rachunkami.
Rachunek zasadniczo wystawia się w ciągu siedmiu dni od dnia zgłoszenia żądania, przy czym jeżeli żądanie zostało przedstawione po upływie trzech miesięcy od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, podatnik nie ma obowiązku jego wystawienia.
Dokument dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta