Napiwki płacone kartą nie podlegają VAT
Dobrowolna gratyfikacja przekazywana bezgotówkowo w ramach płatności za usługę nie jest opodatkowana. Zewidencjonowanie jej w kasie rejestrującej usługodawcy lub wykazanie na fakturze tego nie zmienia
Tak wynika z wyroku NSA z 17 listopada 2010 r. (I FSK 1917/09).
Pracownicy hoteli i restauracji otrzymują od klientów napiwki nie tylko bezpośrednio, lecz niekiedy również w ramach zapłaty za usługę kartą bądź przelewem. W przypadku płatności bezgotówkowej w ewidencji księgowej widnieje kwota należna za usługę powiększona o napiwki, które następnie są przekazywane przez pracodawcę właściwym osobom. Spółka będąca właścicielem hotelu zwróciła się do organów podatkowych z pytaniem, czy w takiej sytuacji cała zarejestrowana suma jest opodatkowana VAT.
Izba Skarbowa w Szczecinie po analizie art. 29 ust. 1 i art. 108 ust. 1 ustawy o VAT stwierdziła, że napiwki zapłacone bezgotówkowo są obrotem, który podlega VAT według stawki właściwej dla świadczonych usług, np. 7 proc. dla usług gastronomicznych.
Bez znaczenia pozostaje podniesiony przez spółkę argument, że napiwki są dokładnie opisane, ze wskazaniem kwoty i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta