Poprawia płynność i relacje między kontrahentami
Bank lub wyspecjalizowana firma może podjąć się finansowania zobowiązań klienta wobec jego dostawców. Usługa taka ma wiele zalet
Faktoring odwrotny (odwrócony) polega na tym, że faktor finansuje dostawy przedsiębiorcy będącego jego klientem. Nabywając wierzytelności dostawców, przejmuje ryzyko wypłacalności odbiorcy.
Ten rodzaj finansowania nie wymaga badania kondycji finansowej i zdolności kredytowej dostawców. Po prostu faktor bierze od przedsiębiorcy listę dostawców, wobec których zobowiązuje się regulować należności przedsiębiorcy. Ten ostatni z kolei jest zobowiązany w ustalonym terminie spłacić faktorowi zaciągnięty dług powiększony o prowizję.
Faktoring odwrotny poprawia płynność finansową firmy. Pozwala na wydłużenie terminu spłaty zobowiązań.
– Firmy objęte finansowaniem mogą szybko spłacić należności wobec kluczowych dostawców. Mogą też wynegocjować korzystniejsze warunki zakupu towarów czy usług, a tym samym zwiększyć konkurencyjność na rynku – mówi Magdalena Martynowska, dyrektor oddziału warszawskiego Bibby Financial Services.
– Firma faktoringowa podpisuje umowę nie z dostarczającym towary, lecz z firmą, która towary kupuje i potrzebuje na to środków. Faktor przejmuje do dyskonta faktury. U dostawców musi być potwierdzona jakość i liczba odebranych towarów.
Odsetki jak przy kredycie w rachunku
Faktoring odwrotny pozwala na sfinansowanie 100 proc. zobowiązań wobec dostawców. Ale klient nie musi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta