Za zajęcia w nocy różne pieniądze
Wynagrodzenia I 1,73 zł – tyle w styczniu przyszłego roku zapłacimy za jedną godzinę pracy między 21 a 7 rano, ale tylko zatrudnionym od poniedziałku do piątku. Ci, dla których sobota jest robocza a każde święto szóstym dniem tygodnia, dostaną 1,65 zł
Ta różnica to wynik zmiany zasad liczenia wymiaru czasy pracy. Od stycznia grafiki czasu pracy można bowiem układać tak, by święta były jednocześnie dniami wolnym z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Wtedy takich świąt nie odejmujemy od ogólnego wymiaru, co powoduje, że godzin roboczych będzie więcej.
Skoro będzie ich więcej, to automatycznie stawki dodatków nocnych będą niższe, bo przecież ich wysokość jest uzależniona od - minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od stycznia 2011 r. będzie wynosić 1386 zł (teraz 1317 zł), oraz - wymiaru czasu pracy obowiązującego w każdym miesiącu, tymczasem ten od stycznia może być dla poszczególnych pracowników różny.
Uwaga! Wyjątek dotyczy budżetówki. Dla zatrudnionych w tym sektorze zasady liczenia dodatku są inne.
Według kodeksu
Pracodawcy, którzy stosują kodeks pracy (np. spoza sfery budżetowej), muszą płacić dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20 proc. stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę (art. 1518 § 1 k.p.). I to niezależnie od:
- przyjętego rozkładu czy systemu czasu pracy,
- wykonywania pracy w nocy – stale lub doraźnie,
- zajmowanego przez pracownika stanowiska,
- wypłacania innych należności, np. dodatku za pracę w godzinach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta