Prywatyzacja tylnymi drzwiami
Czy obszerny projekt ustawy o działalności leczniczej służy ukryciu regulacji prywatyzacji publicznych szpitali? – pyta profesor prawa
Projekt ustawy o działalności leczniczej wymaga dyskusji w aspekcie prywatyzacji publicznych szpitali. Jest to niezbędne ze względu na zagrożenie utratą dóbr wspólnych, jakimi są nieruchomości publiczne nieodpłatnie użytkowane przez samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej.
Przekształcenie publicznych szpitali w spółki kapitałowe oznacza przeniesienie własności tych nieruchomości na spółki samorządowe i spółki państwowe, prywatyzacja zaś – przeniesienie mienia tych spółek na podmioty prywatne.
W takim procesie dobra wspólne o niekomercyjnym przeznaczeniu stają się dobrami korporacyjnymi, służącymi celom komercyjnym prywatnych podmiotów, wykorzystywanymi także dla innych celów niż udzielanie świadczeń zdrowotnych. Według projektu podmiot leczniczy może przecież wykonywać działalność gospodarczą inną niż działalność lecznicza.
Projekt ustawy o działalności leczniczej nie zawiera przepisów stanowiących wprost o prywatyzacji publicznych szpitali. W projekcie nie ma w ogóle słowa „prywatyzacja”, mimo że reguluje on właśnie prywatyzację publicznych szpitali, co więcej – reguluje prywatyzację szybką i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta