Spółkę z o.o. można dofinansować bez uchwały zgromadzenia wspólników
Umowa może upoważniać zarząd do podejmowania decyzji o podwyższeniu kapitału zakładowego. Skraca to czas reagowania na potrzeby firmy w tym zakresie
W działalności każdej spółki handlowej konieczne jest systematyczne pozyskiwanie dodatkowego kapitału albo na rozwój lub poszerzenie obecnie prowadzonej działalności, albo na pokrycie kosztów bieżącego funkcjonowania spółki.
Dofinansowanie może mieć dwojaki charakter: zewnętrzny, gdy źródłem finansowania jest podmiot niezwiązany ze spółką (np. bank udzielający kredytu), lub wewnętrzny, gdy finansowanie pochodzi od podmiotów kapitałowo powiązanych, w szczególności od wspólnika.
Finansowanie wewnętrzne w praktyce najczęściej odbywa się przez wykorzystanie jednego z następujących instrumentów prawnych:
- pożyczki od wspólnika,
- zobowiązania wspólników do wniesienia dopłat,
- podwyższenia kapitału zakładowego.
Wymogi kodeksowe...
W kodeksie spółek handlowych wprost przewidziane są następujące modele podwyższenia kapitału zakładowego spółki:
- w drodze zmiany umowy spółki (art. 257 § 1 k.s.h.) – uchwała o podwyższeniu kapitału zakładowego jest w takim wypadku podejmowana przez zgromadzenie wspólników większością kwalifikowaną 2/3 głosów, przy czym powinna zostać zaprotokołowana przez notariusza;
- na podstawie upoważnienia zawartego w umowie spółki, przewidującego maksymalną wysokość i termin podwyższenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta