Warszawa prywatyzuje usługi komunalne
Na jesieni pierwsze decyzje
Warszawa prywatyzuje usługi komunalne
Już na jesieni Rada Warszawy podejmie decyzję o oddaniu wzarząd systemu wodnokanalizacyjnego prywatnej firmie oraz rozpisaniu przetargu na użytkowanie przez kilka prywatnych spółek poszczególnych linii autobusowych -- powiedział "Rz" prezydent Warszawy, Marcin Święcicki. Władze miasta negocjują też ze związkami zawodowymi warunki prywatyzacji zakładów autobusowych i Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania. Reforma ma obniżyć koszty funkcjonowania komunikacji miejskiej o 20 proc. i zapewnić mieszkańcom miasta wodę z kranu zdatną do picia.
Fatalny stan usług komunalnych władze Warszawy tradycyjnie tłumaczyły brakiem środków finansowych. Wskazywano przy tym na państwo, które nie wywiązuje się ztak podstawowych obowiązków jak utrzymanie przelotowych dróg wojewódzkich czy budowa mostów. Rozwiązaniem, które M. Święcki przy każdej okazji przypomina, miało być zwiększenie udziału gmin w dochodach fiskalnych. Chodzi tu przede wszystkim, zdaniem prezydenta stolicy, o wprowadzenie podatku katastralnego i przekazanie miastu 1/ 4 podstawowej stopy podatku VAT (22 proc. ), bowiem "środki podatników są wykorzystywane na szczeblu lokalnym o 20 proc. efektywniej niż to robi budżet centralny".
Dochody z biurowców...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta