Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Afera na słowackiej Scenie Narodowej

01 sierpnia 1996 | Kultura | AN

"Nie mógłbym spojrzeć w twarz moim kolegom" -- twierdzi Ladislav Chudik

Afera na słowackiej Scenie Narodowej

Ladislav Chudik, 72-letni nestor słowackiej sceny teatralnej, znany polskim telewidzom z kreacji postaci dra Sowy w serialu "Szpital na peryferiach", postanowił przerwać wieloletnią współpracę ze Słowackim Teatrem Narodowym (SND) w Bratysławie na znak protestu przeciw decyzji ministra kultury ousunięciu Petra Mikulika, dyrektora artystycznego SND, wbrew stanowczemu sprzeciwowi zespołu i kierownictwa teatru. Decyzja Ladislava Chudika, cieszącego się na Słowacji ogromnym autorytetem, pociągnęła za sobą protest aktorów, do których przyłączyły się słowackie partie opozycyjne.

Od ponad tygodnia komentarze na temat decyzji ministerstwa nie schodzą z czołówek słowackiej prasy, a opinia społeczna żywo reaguje na metody nowej polityki administracyjno-kulturalnej słowackiego rządu.

Decyzja ministra kultury Ivana Hudeca, która zapadła pod nieobecność zespołu Słowackiego Teatru Narodowego (trwa okres wakacyjny) i wbrew woli Duszana Jamricha, dyrektora SND stanowi konsekwentną realizację reformy administracyjnej słowackiego teatru.

Brak środków budżetowych

na dotowanie wielu krajowych scen teatralnych zmusza -- zdaniem ministerstwa -- do centralizacji tych środków w ramach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 820

Spis treści

Plus Minus

Zamów abonament