Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pomnożycielki urodzaju

01 sierpnia 1996 | Ekonomia | ES

Pszczoły, rolnictwo i środowisko

Pomnożycielki urodzaju

Średnioroczne zbiory miodu w Polsce szacuje się w ostatnich latach na około 14 tys. ton. Ponieważ cena skupu 1 kg miodu wynosi 4 zł, wartość jego produkcji można oszacować na 56 mln zł. Uwzględniając także inne produkty pszczele (wosk, pyłek, propolis, mleczko i jad pszczeli) , wartość całej produkcji pszczelarskiej ocenia się na 70 mln zł. Z wielokrotnie potwierdzonych badań wynika, że korzyści, jakie pszczoły przynoszą rolnictwu poprzez zapylanie roślin, są około 15 razy większe niż wartość wszystkich produktów pszczelich. W warunkach Polski można je więc szacować na co najmniej miliard zł. Jest to około 4 proc. wartości całej produkcji rolniczej w Polsce.

Pszczół trzy razy za mało

Wyliczona wyżej wartość pożytków z pszczół jest prawdziwa wówczas, gdy tych pszczół jest dostatecznie dużo. W Polsce, w stosunku do potrzeb, obecna liczba rodzin pszczelich jest prawie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 820

Spis treści

Plus Minus

Zamów abonament