Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

01 sierpnia 1996 | Ekonomia | ES

Informacje

Warszawa, czwartek, 1 sie

NA ŚWIECIE . ..

Prognoza zbiorów warzyw

Więcej kapustnych i k mniej ciepłolubnych

Dobrze początkowo zapowiadające się tegoroczne zbiory warzyw będą w przypadku niektórych gatunków sporo niższe od wcześniejszych prognoz. Lipcowe chłody nie sprzyjały wzrostowi roślin ciepłolubnych, m. in. ogórków i pomidorów, których plantacje zostały ponadto zaatakowane przez choroby bakteryjne. Plantacje pomidorów dziesiątkuje zaraza, a ogórków -- mączniak. W zamian zanosi się na wysokie zbiory roślin kapustnych i korzeniowych.

Spożycie warzyw w Polsce szacuje się na około 120 kg na osobę rocznie, co plasuje nas powyżej średniej europejskiej, tj. w grupie m. in. takich państw, jak Francja i Bułgaria, ale znacznie poniżej Włoch (180 kg) , Hiszpanii (200 kg) i Grecji (320 kg) . Na stosunkowo wysokie spożycie warzyw w Polsce składa się jednak tylko 7 gatunków, których konsumpcja stanowi blisko 90 proc. całości spożycia warzyw. Te warzywa to: kapusta (roczne zbiory 1, 7-1, 9 mln ton) , marchew jadalna (770-930 tys. ton) , cebula (600-800 tys. ton) , buraki ćwikłowe (500-600 tys. ton) , pomidory gruntowe (350-450 tys. ton) , ogórki gruntowe (370-420 tys. ton) i kalafiory (220-260 tys. ton) . Produkcja wszystkich pozostałych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 820

Spis treści

Plus Minus

Zamów abonament