Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jasny obraz przyszłości

01 sierpnia 1996 | Nauka i Technika | PK

Nowe płaskie wyświetlacze

Jasny obraz przyszłości

Dziś trudno sobie wyobrazić rozwój komputerów przenośnych czy urządzeń telekomunikacyjnych bez wyświetlaczy LCD. Coraz powszechniej zastępują one również tuby kineskopowe w urządzeniach stacjonarnych. Być może wkrótce będziemy używać jedynie płaskich ekranów -- zarówno do komputerów, jak i do oglądania programów telewizyjnych.

Konstruowane do tej pory płaskie wyświetlacze nie nadawały się jednak do tak powszechnego użytku. Przede wszystkim były małe i jednocześnie zbyt drogie, aby trafić do powszechnego odbiorcy. Wyświetlacze z aktywną matrycą (active matrix LCD) wymagają bardzo skomplikowanej metody produkcji, ze względu na konieczość umieszczania wielu tranzystorów na jednym panelu. Wystarczy, że jeden z nich nie zadziała i już cały wyświetlacz nie nadaje się do użytku. Im większa planowana powierzchnia obrazu, tym trudniej jest wyprodukować działające urządzenie. Z tego powodu wyświetlaczy LCD z aktywną matrycą nie wytwarza się w rozmiarach większych niż 13--14...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 820

Spis treści

Plus Minus

Zamów abonament