Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fizjologia smaku

01 sierpnia 1996 | Kultura | BS

Literatura angloamerykańska to 90 proc. polskiego rynku książki

Fizjologia smaku

Szacuje się, że rocznie na polskim rynku pojawia się około 25 tys. tytułów, z czego zdecydowana większość należy do autorów angloamerykańskich (tzn. z USA, Wielkiej Brytanii, Australii i Kanady) . Minęła już fascynacja literaturą sensacyjną, jaką obserwowano jeszcze kilka lat temu. Mówi się, że Polacy przeczytali w ciągu 5 lat to, co Amerykanie czytali przez lat 50.

W większości tłumaczymy autorów amerykańskich, co potwierdzają dane Pracowni Statystyki Wydawnictw przy Bibliotece Narodowej. -- Począwszy od 1990 roku około 90 proc. książek na naszym rynku stanowią przekłady z literatury amerykańskiej i brytyjskiej -- mówi Wiktor Ostrowski, szef ogólnopolskiej sieci hurtowni "Centrum".

Dzisiaj średnia cena książki wynosi 20 zł. Edytorzy są gotowi zapłacić za prawa autorskie do najświeższego tytułu nawet i 20 tys. dolarów, a zatem i cena książki musi być wysoka.

Specjalizacja wydawnicza

Jednak ceny nie odstraszają czytelników wciąż spragnionych tej literatury. Jeszcze 20 lat temu była ona trudniej dostępna, np. w latach 1966--70 na 39 tomów przekładów wierszy współczesnych poetów wydanych przez PIW, 12 tomów stanowiła poezja narodów ZSRR, 14 -- państw...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 820

Spis treści

Plus Minus

Zamów abonament