Kilka decyzji, jeden wpis w księdze
Urząd skarbowy nie musi informować dłużnika o skierowaniu do sądu wniosku o wpis hipoteki przymusowej
Tak uznał Sąd Najwyższy w postanowieniu z 25 lutego 2011 r. (IV 392/10).
W sprawie chodzi o wniosek złożony przez działającego w imieniu Skarbu Państwa naczelnika urzędu skarbowego dotyczący wpisu hipoteki przymusowej na kwotę 57 tys. zł obciążającej nieruchomość Piotra W.
Miała ona zabezpieczać ściągnięcie należności z tytułu zaległego VAT za różne okresy, określone w kilku decyzjach podatkowych. Podstawą wniosku było kilka administracyjnych tytułów wykonawczych wystawionych przez naczelnika na podstawie tych decyzji (stosownie do przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji).
Referendarz sądowy odmówił wpisu tej hipoteki. Skarga na jego orzeczenie okazała się bezskuteczna. Sąd wieczystoksięgowy utrzymał je w mocy. Zaakceptował je także sąd II instancji. Apelacja naczelnika została oddalona.
Zadecydowały o tym dwa względy. Po pierwsze, zdaniem sądów, nie można jedną hipoteką zabezpieczyć wierzytelności wynikającej z kilku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta