Utrata posady za brak wykonania planu
Osiągnięcie przez podwładnego wyniku poniżej zakładanego progu może być przyczyną wypowiedzenia angażu, choć nie zawsze będzie to uzasadnione. Decyduje obiektywna możliwość zrealizowania postawionych zadań
Angaż pracowniczy jest umową starannego działania. Nie oznacza to jednak, że pracodawca nie może oceniać podwładnych na podstawie osiąganego przez nich rezultatu.
Staranne i przynoszące efekty wywiązywanie się z obowiązków przypisanych do zajmowanych stanowisk wpływa bowiem na końcowy rezultat działalności zakładu.
Inaczej jednak wygląda odpowiedzialność za to zwykłego pracownika, a inaczej osoby zajmującej stanowisko kierownicze.
Pracodawca chcąc uzasadnić wypowiedzenie słabymi wynikami, musi mieć pewność, że przyczyna takiego stanu rzeczy leży po stronie pracownika, a nie czynników zewnętrznych, na które ten ostatni nie ma wpływu.
W wyroku z 5 maja 2000 r. (I PKN 124/00) Sąd Najwyższy stwierdził, że bezczynność i bierność pracownika powodująca brak skuteczności w wykonywaniu powierzonych mu zadań może stanowić uzasadnioną przyczynę wypowiedzenia i nie oznacza przerzucenia na niego ryzyka osiągnięcia efektu działania (ryzyka pracodawcy)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta