Wystarczy sama obawa, aby fiskus zajął magazyny, dom lub auto
Organ podatkowy może zabezpieczyć się na majątku podatnika i to jeszcze zanim zostanie wydana decyzja określająca zobowiązanie podatkowe
Zabezpieczenie możliwe jest również na majątku wspólnym, gdy podatnik pozostaje w związku małżeńskim.
Przewidywane problemy z zapłatą
Aby jednak tak się stało, musi zachodzić obawa, że zobowiązanie nie zostanie wykonane, czyli że podatnik nie zapłaci należnych fiskusowi kwot (art. 33 § 1 ordynacji podatkowej; dalej op). Chodzi zatem o takie sytuacje, które mają związek ze stanem majątkowym podatnika i jego możliwościami finansowymi.
Art. 33 op wymienia tylko przykładowo okoliczności, które mogą taką obawę uzasadniać a tym samym być podstawą do zastosowania zabezpieczenia. Będzie tak, gdy podatnik trwale nie uiszcza wymagalnych zobowiązań o charakterze publicznoprawnym lub zbywa majątek, co może utrudnić lub udaremnić egzekucję.
Zdaniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie „nie oznacza to jednak, że okoliczności te muszą wystąpić, aby o obawie takiej można było mówić” (wyrok z 2 marca 2010, I SA/Kr 75/10). Organ podatkowy wnioskujący o zastosowanie zabezpieczenia może wskazać na inne okoliczności niż wymienione w art. 33 op, które tę obawę również uzasadniają.
Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że „organy podatkowe mogą za pomocą wszelkich argumentów, popartych ustalonymi w sprawie okolicznościami, wykazywać, że istnieje groźba niewykonania zobowiązania podatkowego w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta