Po studiach prosto na bezrobocie
Po studiach prosto na bezrobocie ∑ W urzędach pracy było zarejestrowanych w styczniu prawie 39 tys. absolwentów do 27. roku życia ∑ To niemal dwa razy więcej niż w najlepszym dla nich 2007 roku ∑ Prawie 9 proc. osób kończących studia może nie znaleźć szybko pracy ∑ Młodzi ludzie za swą największą słabość uważają brak doświadczenia zawodowego
Michał Dymkowski, absolwent polityki społecznej na Uniwersytecie Warszawskim, uważa się za szczęściarza. Skończył studia w październiku zeszłego roku, a już od ponad tygodnia pracuje w Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych.
– Największy problem to brak doświadczenia. U nas praktyki były fakultatywne, a możliwości było mało – mówi Dymkowski, który pracę magisterską pisał... o problemach z dostosowaniem systemu edukacji ogólnej do wymagań rynku pracy. Jego zdaniem wymagania pracodawców są takie, że chcąc je spełnić, nie wystarczają kilkumiesięczne staże (on zaliczył trzy); trzeba mieć co najmniej rok pracy w zawodzie, by znaleźć pracę poza recepcją firmy.
On i tak był w dobrej sytuacji. Choć skończył mało atrakcyjny dla firm kierunek, mieszka w Warszawie, gdzie bezrobocie wśród niedawnych absolwentów szkół wyższych jest niewielkie (niespełna 700 osób). Na Mazowszu, gdzie jest teraz 3,7 tys. bezrobotnych absolwentów, najgorzej jest w powiecie siedleckim. – Tam jest dużo uczelni o profilu humanistycznym – wyjaśnia Wiesława Lipińska, rzecznik...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta