Konwencja zapobiega przedawnieniu alimentów
Jeśli zobowiązany do alimentów przebywa za granicą, można – za pośrednictwem polskiego sądu – doprowadzić do tego, by je przekazywał do kraju
Pozwala na to konwencja nowojorska z 1956 r. o dochodzeniu roszczeń alimentacyjnych za granicą.
Sąd Najwyższy w uchwale z 24 lutego 2011 r. potwierdził, że złożenie do polskiego sądu jako organu przesyłającego przewidzianego w art. 3 konwencji wniosku z żądaniem dostarczenia środków na utrzymanie przerywa przedawnienie roszczeń alimentacyjnych.
Zamiast albo obok dokumentów uzasadniających takie żądanie wskazanych w art. 3 konwencji można dołączyć do wniosku wykonalne wyroki lub ugody sądowe.
Ojciec na stałe we Włoszech
Alimenty na rzecz małoletniego wówczas Mariusza K. (rocznik 1985 r.) zostały przyznane od ojca Włodzimierza K. w wyroku z 1988 r. orzekającym rozwód jego rodziców. Wyrokiem z 2000 r. sąd podwyższył je do 1000 zł miesięcznie.
W 1988 r. Włodzimierz K. osiadł na stale we Włoszech. Była żona nie znała jego adresu. Włodzimierz K. nie odebrał wyroków i alimentów nie płacił. W 2000 r. była...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta