Nie wszyscy radzą sobie równie znakomicie
Tylko 35 proc. funduszy inwestycyjnych osiąga lepsze wyniki, niż można by oczekiwać na podstawie sytuacji na rynku. Najlepiej pod tym względem wypadają fundusze rynku pieniężnego
Po raz kolejny postanowiliśmy sprawdzić, czy fundusze skutecznie pomnażały pieniądze klientów, jak radziły sobie z benchmarkami (są to wskaźniki służące do porównań, ich konstrukcję podajemy w ramce), które towarzystwa wydają się godne polecenia.
Wzięliśmy pod uwagę wyniki inwestycyjne osiągnięte w ciągu ostatnich trzech lat (w ujęciu trzy- i sześciomiesięcznym, rocznym, dwuletnim oraz trzyletnim) i porównaliśmy je z benchmarkami. Ponieważ Polacy wciąż najchętniej wybierają fundusze operujące na rynku krajowym (gromadzą one 80 proc. wszystkich środków ulokowanych w funduszach), analizie poddaliśmy właśnie te grupy.
Ogólny wniosek jest niezbyt optymistyczny. Im bardziej rynek funduszy się rozrasta, tym większe są dysproporcje w wynikach. Na szczęście dla klientów nietrudno znaleźć fundusze, które osiągają ponadprzeciętne rezultaty. Niestety, nie jest ich zbyt dużo.
Fundusze akcji – mniejsze górą
Choć na giełdzie już trzeci rok trwa hossa, tylko 31 proc. funduszy akcji w różnych okresach potrafi wypracować wyniki lepsze od wzorca. Wybór nie jest zatem zbyt duży.
Korzystnie wyróżniają się przede wszystkim mniejsze podmioty zarządzające relatywnie niewielkimi środkami. Pozwala im to dość elastycznie podchodzić do inwestycji, co daje dobre efekty.
I właśnie te fundusze najchętniej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta