Ustalamy płacę za przestój
Masz w zakładzie awarię, która uniemożliwia pracę? Nie zwalnia to z obowiązku zapłacenia pracownikom za ten czas. Jednak ogranicz się tylko do pensji zasadniczej
- Pracownik ma w umowie stawkę godzinową 7 zł plus stały dodatek 480 zł i premię regulaminową. Jak obliczyć w jego przypadku wynagrodzenie postojowe? – pyta czytelnik.
W tym wypadku wynagrodzenie postojowe naliczamy wyłącznie z pensji określonej stawką godzinową. Pomijamy dodatek i premię regulaminową.
Z osobistego zaszeregowania
Art. 80 k.p. stanowi, że wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. Za czas jej nieświadczenia należy się ono tylko wtedy, gdy tak przewiduje konkretny przepis. W razie przestoju, który jest przerwą uniemożliwiającą realizację służbowych zadań, jest to art. 81 k.p.
Wskazuje on, że pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeśli był gotów do jej wykonywania, a doświadczył przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta